Opony całoroczne - alternatywa dla sezonowej wymiany opon?


Sezonowa wymiana opon bywa uciążliwa. Problem stanowić nie tylko określenie momentu, w którym należy wymienić opony letnie na zimowe i odwrotnie, ale również przechowywanie dodatkowego kompletu ogumienia. Obecnie coraz mniej osób dysponuje garażem, pozostaje więc wydzielenie odpowiedniej przestrzeni we własnym domu. Rozwiązaniem tych niedogodności i jednocześnie alternatywą dla opon sezonowych są opony całoroczne.

Zalety opon całorocznych

Największe zalety opon całorocznych zostały określone już na wstępie tego tekstu – są one po prostu bardzo wygodnym rozwiązaniem. Korzystając z nich, nie przejmujesz się wymianą i unikasz konieczności przechowywania dodatkowego kompletu. Opony całoroczne znacznie lepiej od sezonowych sprawdzają się w nieprzewidywalnym klimacie, w którym warunki pogodowe zmieniają się jak w kalejdoskopie. Na terenie Polski mamy często do czynienia z dość łagodnymi i krótkimi zimami, w których okres faktycznie uzasadniający jazdę w zimówkach trwa miesiąc lub dwa. Podczas gdy topowe modele opon całorocznych pod względem drogi hamowania na śniegu i lodzie biją na głowę opony letnie, zimowym ustępują tylko nieznacznie. Z drugiej strony podczas ładnej pogody opony wielosezonowe gwarantują o wiele lepszą trakcję od zimowych i zużywają się znacznie wolniej od miękkich opon zimowych.

Wady opon wielosezonowych

Niestety ogumienie całoroczne ma również wady. Zanim się na zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, że stanowi wygodny kompromis – na śniegu lub lodzie radzi sobie lepiej od letniego, ale w odróżnienia od opon zimowych z dodatkiem krzemionki i silikonu nie zawsze jest w stanie zachować satysfakcjonującą miękkość i, co za tym idzie, przyczepność. W mroźne lub – co gorsza – śnieżne dni prawdopodobieństwo poślizgu dla auta wyposażonego w opony całoroczne jest znacznie wyższe niż dla samochodu, w którym założono zimówki. W porównaniu z oponami letnimi opony całoroczne przegrywają również pod względem zużywania się na asfalcie przy dobrej pogodzie (mieszanka jest miększa, w związku z czym bieżnik o wiele szybciej się ściera) i znacznie słabiej odprowadza wodę podczas ulewy, co negatywnie wpływa na przyczepność.

Opony całoroczne to rozwiązanie wygodne i, jak się wydaje – jak najbardziej uzasadnione w polskim klimacie. Warto jednak stawiać na opony dobrej jakości, w przeciwnym razie można obniżyć swój poziom bezpieczeństwa.