Czym kierować się przy wyborze opony?


Dobre opony, w które wyposażymy nasz pojazd, dają nam przede wszystkim stabilność prowadzenia samochodu, zarówno na prostej drodze, jak i przy pokonywaniu zakrętów. Umożliwiają utrzymanie dobrej przyczepności nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki nim można być spokojnym o zachowanie odpowiedniej trakcji w czasie jazdy, zarówno w warunkach miejskich, jak i na dłuższych trasach, przy osiąganiu wyższych prędkości. Należy powiedzieć więc wprost, że dobór odpowiednich opon do posiadanego pojazdu jest kluczowy dla zapewnienia kierowcy i jego pasażerom, a także wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego, najwyższego poziomu bezpieczeństwo.

Opony do samochodu powinny być dopasowane pod kątem:

Eksperci zalecają, aby nie zakładać do samochodu opon mniejszych niż opony fabryczne, ponieważ zmniejsza to stabilność jazdy i przyczepność. Dopuszczalne jest wykorzystywanie nieco większych i szerszych opon w naszym samochodzie, choć w takich przypadkach warto sięgnąć po wymieniony w instrukcji auta spis zamienników. Rozmiar opony można odczytać na jej boku, w instrukcji auta lub w odpowiednim konfiguratorze, dostępnym na wielu stronach internetowych.

Ogumienie dostosowujemy także do preferowanego przez kierowcę stylu jazdy, dróg, po których najczęściej będzie się poruszał (autostrady czy miejskie ulice), sezonu, na który są przeznaczone oraz do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na taki wydatek.